Европа – пожари | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Европа – пожари

Најмалку 41 лица загинаа во пожарите кои беснеат во Грција.

Премиерот Костас Караманлис оцени дека станува збор за “национална трагедија“ и вети сеопфатна помош за загрозените региони, од кои најстрашно е погоден полустровот Пелопонез. Офицјална Атина побара и помош од ЕУ во гаснењето на огновите, на што Франција и Данска најавија дека уште денеска ќе испратат авиони за гасење.

Пожари има и во Италија во регионите Сицилија и Калабрија, како и во Португалија.