Европа на иднината | Теми на денот | DW | 25.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Европа на иднината

Европа денеска е собрана во Берлин – шефовите на држави и влади на 27-те земји членки на унијата во главниот град на Германија ја усвоија Берлинската декларација со која треба да се забрзаат реформите во заедницата. И, што е најважно, треба да му се даде поттик на донесувањето нов европски устав, иако зборот устав во документот не се споменува експлицитно. Потпис на документот ставија претседателот на ЕК, Жо

Од потпишувањето на Берлинската декларација

Од потпишувањето на Берлинската декларација

�е Мануел Барозо, претседателот на Европскиот парламент, Ханс Герт Петеринг и се разбира актуелниот претседавач со унијата и домаќин на собирот, германската канцеларка Ангела Меркел.

Реклама