Евроинтеграцијата на Балканот тема на последниот ден од самитот во Брно | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Евроинтеграцијата на Балканот тема на последниот ден од самитот во Брно

На вториот и последен ден од самитот на шефови на државите од централна, источна и јужна Европа, во чешкиот град Брно, е евроинтеграцијата на земјите од регионот. Чешкиот претседател Вацлав Клаус изјави дека “најдобра поддршка за земјите од западниот Балкан е нивна евроинтеграција”. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски, денеска го одржа излагањето кое беше закажано за вчера. Црвенковски во својот говор побара целосна либерализација на визниот режим за Македонија. Црвенковски очекува и дека проширувањето на ЦЕФТА ќе придонесе кон развој и јакнење на економиите на Балканот. Се очекува во завршната декларација на од Самитот да стои силна поддршка за зачленување на Западниот Балкан во ЕУ.