Евровизија - меѓу Дракула и диско - поп, без екс - ЈУ | Панорама | DW | 18.05.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Евровизија - меѓу Дракула и диско - поп, без екс - ЈУ

Прогноза: победата на овогодишниот избор за песна на Евровизија ќе и‘ припадне на една млада „самовила“ од Данска. Македонските претставници Есма и Влатко „извисија“, во финалето нема претставник од екс-Југославија.

Кој ќе победи на 58. избор за песна на Евровизија кој вечер се одржува во шведскиот град Малме: босоногата данска „самовила“ Емели, „грофот Дракула“ од Романија, кој „завива“ во највисоки тонски скали или можеби сепак германската диско - поп формација „Каскада“?

Натали Хорлер, која ќе ја претставува Германија во вечерашната финална вечер на Евровизиската песна ќе настапи единаесетта со песната „Глориус“.

ESC Natalie Horler PK in Malmö

Натали Хорлер се надева на пласман меѓу 10-те најдобри

Скандинавко - источноевропска борба?

На листата на фаворити според прогнозите на кладилниците и експертите води 20-годишната Емели, наводно само нејзина слаба форма или малер можат да и‘ ја земат победата. Босонога, со лелеава облека, таа уште во полуфиналето го сврте вниманието врз себе.

ESC Eurovision Song Contest in Malmö

Цезар: романскиот „Дракула“

Големи надежи се полагаат и во норвешкиот претставник, елетро - поп нумера на русокосата пејачка Маргарет Бергемит. Шанси и‘ се даваат и на Злата Огневич од Украина, на убавецот Фарид Мамадов од Азербејџан, ккао и на баладата на Русинката Дина Гарипова.

Од Дракула до детски лекар

И покрај силната конкуренција, германската претставничка Хорлер не се предава: „До крајот никој не го знае исходот“, истакнува 31-годишната пејачка од Бон. Според квотите на кладилниците, германската песна „Глориус“ има добри шанси да влезе меѓу првите десетпласирани.

Посебни очекувања од својата кореографија има романскиот претставник во костум на Дракула и една финска парти - невеста. Изненадување со пласма во финалето приредија еден детски лекар од Малта, како и унгарскиот претставник, кој во полуфиналето освои малку поени.

ESC Eurovision Song Contest in Malmö

Данската претставничка Емели важи за фаворит

Во финалето ќе се натпреваруваат Франција, Литванија, Молдавија, Финска, Шпанија, Белгија, Естонија, Белорусија, Малта, Русија, Германија, Ерменија, Холандија, Романија, Велика Британија, Шведска, Унгарија, Данска, Исланд, Азербејџан, Грција, Украина, Италија, Норвешка, Грузија и Ирска.

Инаку жирито своите гласови ги додели уште во петокот на втората генерална проба, додека публиката ќе гласа вечерва, по изведбата на сите 26 песни. Ќе се гласа 15 минути, по што ќе се премине кон соопштувањето на поените од сите 39 земји.

ESC Eurovision Song Contest in Malmö

Есма Реџепова

Земјите од поранешна Југославија со „куси ракави“

Во финалната вечер на изборот за песна на Евровизија првпат нема да има ниту еден претставник од земјите од Балканот. Екс- Ју блокот де факто е целосно „неутрализиран“ откако на втората полуфинална вечер не изборија пласман ниту Есма и Влатко Лозаноски, македонските претставници. Претходно од финалето се простија и претставниците на Србија, Црна Гора, Словенија и Хрватска, а БиХ не учествуваше поради високите трошоци.