Духот на карневалот во „Република“ Вевчани | Сите содржини | DW | 13.01.2017

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Северна Македонија

Духот на карневалот во „Република“ Вевчани

Вевчанци денеска и утре повторно ќе го прослават доаѓањето на Новата година според стариот календар со традиционалниот карневал. Дефилето започнува попладнево, а ние потсетуваме на маските од минатите години.

Илјадници маски ќе продефилираат и годинава низ Вевчани. Спојот од пагански обичаи и актуелни општествени теми ќе бидат доживување и за бројните гости кои се очекуваат од земјата и од странство. Според официјалната страница на општината, постојат три традиционални маски: „зет и невеста“, „Глупи Август“ и музичари. Манифестацијата ќе трае два дена и освен карневалот, ќе има и повеќе концерти и неброени „мрсни“ шеги.