ДУИ се врати во Парламентот | Вести | DW | 30.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ДУИ се врати во Парламентот

Пратениците од ДУИ денеска се вратија во Парламентот во Скопје. Четиримесечниот бојкот на законодавниот дом заврши по вчера постигнатиот договор меѓу премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Мнозинството пратеници во собранието не го прифатија барањето на опозицијата да се расправа за политичкиот договор меѓу двете партии. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека била постигната усна согласност за листата закони кои треба да се гласаат со Бадентеровиот принцип, измени на комитетот на етничките заедници и механизмите за негова работа. Според претставници на ДУИ договорот содржел пет точки, меѓу нив прашањето за јазикот, социјалните права на семејствата на жртвите на ОНА од 2001 и механизми за нов начин на избор на владата во иднина.