Драматична состојба по земјотресот во Мексико | Свет | DW | 20.09.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Драматична состојба по земјотресот во Мексико

Во нов катастрофален земјотрес во Мексико загинаа најмалку 224 лица, меѓу кои и над 20 деца. Состојбата е драматична, а спасувачите очајно се обидуваат да стигнат до затрупаните.

Земјотресот имаше јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала. Неговиот епицентар бил на 120 километри југоисточно од Мексико сити. Во земјотресот се урнаа десетици објекти, меѓу кои и едно училиште, при што загинаа 25 луѓе. Министерот за образование Аурелио Нуно Мајер изјави дека по многу деца и возрасни сѐ уште се трага. Спасувачките екипи се обидуваат со лопати и раце да ги расчистат урнатините од училиштето и да стигнат до преживеаните.

Со оглед на очајничката борба да се стигне навреме до затрупаните, мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието упати апел до граѓаните да останат дома, доколку нивниот објект е сигурен. На тој начин патиштата за спасувачките коли ќе бидат попороодни, а ќе се олесни и работата на спасувачите, рече Нието.

Гледај видео 00:48

Очајничка борба со времето

Земјотресот се случи токму на 32-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1985 година, кога во Мексико загинаа околу 10.000 луѓе. Само два часа пред да се случи новиот земјотрес, многу институции, претпријатија и училишта учествуваа во годишната вежба на евакуација и однесување во случај на земјотрес.

Мексико се наоѓа во една од земјотресно најактивните зони во светот. Најголем дел од земјата се наоѓа на северноамериканската земјена плоча, која се движи кон запад. Под нејзе се наоѓа Кокосовата плоча која полека се придвижува кон североисток. Тоа предизвикува потреси.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама