ДПА сака да оди во опозиција, Груевски “ја смирува топката” | Вести | DW | 27.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ДПА сака да оди во опозиција, Груевски “ја смирува топката”

Нема никаков документ готов за потпишување по политичкиот дијалог власт – опозиција. Партнерите од ДПА беа информирани за сите разговори со ДУИ, рече македонскиот премиер Никола Груевски по најавата на ДПА (Демократската партија на Албанците) дека ќе ја напушти владината коалиција. Раководството на ВМРО ДПМНЕ вечер треба да ја разгледа новонастанатата ситуација.

Потпретседателот на ДПА Мендух Тачи претходно и’ префрли на владеачката ВМРО ДПМНЕ дека не е подготвена да работи на унапредување на правата на Албанците во Македонија. “Нема да правиме политичка или било каква криза. Ќе дејствуваме во опозиција”, рече Тачи пожелувајќи му на премиерот Никола Груевски среќа во обезбедувањето ново парламентарно мнозинство.