ДПА бира нов лидер | Вести | DW | 30.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ДПА бира нов лидер

*

Демократската партија на албанците во Македонија на денешниот конгрес во Струга треба да избере нов партиски лидер. Единствен кандидат за наследник на Арбен Џафери, е досегашниот заменик претседател Мендух Тачи. На конгресот се присутни и политичари од повеќе партии во земјата, меѓу нив и премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и премиерот на Косово Агим Чеку.