До вакцина, како на лотарија | Теми | DW | 15.02.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

До вакцина, како на лотарија

Зошто многу млади луѓе во Лос Анџелес секојдневно стојат во редиците пред центрите за вакцинација, во надеж дека ќе примат корона-вакцина, иако не ги исполнуваат условите од планот за вакцинација?

Гледај видео 01:35

Најнаселената американска сојузна држава, Калифорнија е тешко погодена од пандемијата на коронавирусот.

Но во последниве денови има причини за оптимизам.

Бројот на нови случаи на Ковид-19 се намалува, а вакцинацијата добива во темпо.

Повеќе:

-САД: Вакцинирање на векот

-Зошто американските евангелисти толку многу се противат на вакцините?

Во речиси 40-милионската Калифорнија, досега се извршени речиси 5,8 милиони вакцинации, во прв ред на лицата од ризичните групи, медицинскиот персонал и постарите граѓани.  

Но и по некој помлад жител на Калифорнија, среќно има примено вакцина, по денови чекање пред центрите за вакцинација. Повеќе за ова во насловното видео:

 

Прочитај го и ова