Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Доњецк

Доњецк е индустриски град во Украина лоциран во регионот Донбас, кој е под контрола на про-руските сепаратисти од 2014 година.

Доњецк и неговите околните области во источна Украина е голем економски, индустриски и научен центар во Украина. Градот брои околу 2 милиони жители. Во советско време, челичната индустрија е проширена и градот до денес останува центар за ископ на јаглен и на челичната индустрија.

Покажи повеќе написи