Дочек на Новата година во светот | Панорама | DW | 01.01.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Дочек на Новата година во светот

Насекаде низ светот, од Австралија до Германија, од Кина до Франција, со одбројување, забави и спектакуларни огномети беше одбележан преминот во Новата 2018. година. Погледајте како изгледаше тоа во неколку земји.

Од Австралија до Германија, од Кина до Франција, насекаде со одбројување, забави и спектакуларни огномети беше одбележан преминот во Новата 2018. година.

Десетици илјади жители и гости во германскиот главен град Берлин присуствуваа на огнометот и забавата пред Бранденбуршката порта. Забави во новогодишната ноќ имаше и низ другите германски градови, а прославата, според полицијата, поминала главно мирно и во опуштена атмосфера, на многу места со засилено обезбедување. Сцени, како во Келн пред две години, кога имаше масивни сексуални напади на жени во новогодишната ноќ, не биле забележани. И во повеќе други земји во светот новогодишните прослави беа проследени со зајакнати мерки на безбедност, што сепак не го наруши расположението. Погледајте како изгледаше тоа во неколку земји.

Гледај видео 02:20

Дочек на Новата година во светот

 

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама