Доставени првите вакцини од програмата Ковакс | Теми | DW | 26.02.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Доставени првите вакцини од програмата Ковакс

Во текот на наредниот месец според наводите на македонските здравствени власти во земјата треба да пристиге значително количество од вакцините од програмата Ковакс. Добрата вест деновиве гласи дека програмата на Светската здравствена организација веќе стартуваше. Африканската земја Гана беше првата што вакцинираше со дози доставени преку Ковакс.

Гледај видео 00:47

Повеќе на темата: 

-Коронавирус: 175.200 дози вакцини на „АстраЗенека“ пристигнуваат во март

-Бајката за рамномерна распределба на корона-вакцините

-Коронавирус вакцини: ЕУ повторно го остави Балканот на цедило