Доставена предлог резолуцијата за Косово | Вести | DW | 12.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Доставена предлог резолуцијата за Косово

САД,Велика Британија и Франција со поддршка на Германија во Советот за безбедност на Светската организација ја доставија новата предлог-резолуција, која предвидува независност на Косово.Предлогот во сите поважни точки го поддржува планот на специјалниот пратеник на ОН за Косово,Марти Ахтисари,кој предвидува набљудувана независност за покраината.Србија и натаму е против овој план, не е извесно дали Русија со вето ќе го спречи усвојувањето на овој документ.