Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Доналд Трамп

Доналд Трамп, роден на 14 јуни 1946 година во Њујорк, е американски бизнисмен и политичар и 45 претседател на САД.

Трамп беше избран за претседател на САД на изборите во 2016 година како кандидат на Републиканската партија. Претходно долги години ја градеше својата империја од недвижности која се состои од хотели, згради, казина и терени за голф. Според Форбс, тој е 544. најбогат човек на светот со проценет имот од околу 3,5 милијарди долари. Како претседател нареди забрана за влез во САД за граѓани на повеќе муслимански земји, спроведе даночна реформа и укина делови од законот за здравствено осигурување на претходниот претседател. Во надворешната политика ги повлече САД од Договорот за климата и од Транс-пацифичкото партнерство и го призна Ерусалим за главен град на Израел.

Покажи повеќе написи