Доминација на СДСМ - резултати од првиот круг на Локалните избори | Северна Македонија | DW | 18.10.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Доминација на СДСМ - резултати од првиот круг на Локалните избори

Во вториот изборен круг на 29 октомври ќе се прегласува во 35 општини. Се очекуваат неизвесни битки за гласови во неколку поголеми градови. Поднесени се вкупно 48 приговори за гласањето во првиот круг.

За конечно конституирање на советите и преземањето на градоначалничките функции ќе треба да мине и жалбениот рок, по што избраните функционери треба да добијат уверенија од ДИК. Она што е сигурно, иако не и официјално потврдено, е изборот на 46 градоначалници во првиот круг вклучително и во градот Скопје. СДСМ досега има освоено 38 градоначалнички места, ВМРО-ДПМНЕ три (Илинден, Петровец и Сопиште), ДУИ две (Кичево и Пласница), исто колку и група избирачки (Ранковце и Чучер Сандево), а Демократската партија на Турците едно градоначалничко место (Центар Жупа).

Излезноста, според податоците на ДИК, била 59,5 проценти.

На 29 октомври ќе се прегласува во 35 општини. Во 20 од нив, битката ќе се води меѓу кандидатите на двете најголемите политички партии- СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од поинтересните ги издвојуваме: Штип каде актуелниот градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ Илчо Захариев по првиот круг имаше предност од само 36 гласови во однос на противкандидатот од СДСМ, Благој Бочварски; Кавадарци каде Митко Јанчев од ВМРО-ДПМНЕ водеше со помалку од 600 гласови пред Бетиане Китев од СДСМ; Гази Баба- каде кандидатот на СДСМ, Борче Георгиевски имаше предност од нешто над илјада гласови пред актуелниот градоначалник Тони Трајковски; Кисела Вода каде кандидатот на СДСМ, Филип Темелковски водеше пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски со разлика од 1.600 гласови... Тесни и неизвесни трки се очекуваат и во скопските општини Шуто Оризари и Бутел, како и во Виница и Демир Капија.

Неизвесно ќе биде и во неколку општини со мнозинско албанско население, каде битка ќе водат три партии- ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците. Во вториот круг за градоначалници ќе се одлучува во Тетово, Боговиње, Сарај, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Долнени, Желино, Липково,Теарце, Студеничани и во Струга.

DW.COM

Реклама