Долниот дом на руската Дума го усвои декретот на Путин | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Долниот дом на руската Дума го усвои декретот на Путин

*

Долниот дом на руската Дума денеска гласаше за декретот на претседателот Владимир Путин, да се прекине договорот за конвенционално вооружување. Предлогот беше усвоен без ниту еден глас против. Путин во јули годинава најави дека Русија ќе го прекине важењето на договорот усвоен во средината на 1990 година како знак на протест против планираниот анти ракетен систем на САД во Чешка и Полска. Со овој договор се ограничува бројот на оклопни возила, авиони и друго конвенционално одужје во Европа.