1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Бионсе и Тина Тарнер во Лос АнџелесФотографија: AP

Доделени Греми наградите

11 февруари 2008

Во Лос Анџелес беа доделени наградите „Греми. Победник на вечерта е британската пејачка Еми Вајнхаус, која освои најмногу трофеи но не беше присутна на гала манифестацијата.

https://p.dw.com/p/D5gp

По кризата и проблемите со дрога британската соул пејачка Еми Вајнхаус освои пет Греми награди. 24 годишната Вајнахаус на вчерашната гала манифестација во Лос Анџелес наградите ги доби меѓу другото за нејзиниот албум Бек ту блек како ЦД на годинта и но и за песнана годината.

Американскиот рапер Кени Вест беше номиниран за осум награди, дома понесе три трофеи. Главната награда за најдобар албум ја доби џез пијанистот Херби Ханкук, кој видливо се радуваше на наградата. -Беа потребни 43 години додека еден џез уметник да ја добие нагдрадата за албум на годината. Со наградувањето на радио хорот Берлин, едно греми допатува и во Германија. Награда доби и американскиот сенатор Барак Обама за тонското издание на неговата книга „ Да се гаи надеж за враќање кон америакснкиот сон“

Инаку Греми наградите се доделија во вкупно 110 категории. Трофеите ги доделуваа музички легенди како Принц, Стиви Вондер и Ринго стар. Гостите се забавуваа со мешана програма и настапи и на блус рокерот Џон Мајер и раперот Кени Вест, а рок Легендата Тина Тарнер пееше заедно со поп ѕвездата Бијонсе.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонски пари, денар

Минималецот се зголеми, но револтот за платите не се намали

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница