1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Осамениот бегалец

7 март 2022

Додека Русија поставува услови за хуманитарните коридори преку кои цивилите ќе се спасат од нејзините бомби, едно 11-годишно момче морало само да тргне на долгиот пат кон Словачка. Ова е неговата приказна

https://p.dw.com/p/488AR

Осамениот бегалец

Ова 11-годишно момче само помина пат од над 1.000 километри за да избега од руските бомби кои паѓаа во близина на неговото родно Запорожје во Украина. Неговата мајка морала да го испрати сам на долгиот пат до Словачка затоа што таа морала да остане во родното место и да се грижи за останатите деца и својата неподвижна мајка. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Звечане Косово
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница