Договор за соработка меѓу Дојче Веле и МРТВ | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Договор за соработка меѓу Дојче Веле и МРТВ

Првите луѓе на Дојче Веле и на Македонската радио и телевизија Ерик Бетерман и Борис Ставров денеска во Скопје потпишаа договор за соработка . Тој предвидува емитување на содржините на Дојче Веле на фрекфенциите на македонското радио , како и засилена соработка на технички и содржински план меѓу двете медиумски куќи. Во овие моменти во хотелот Холидеј Ин во Скопје се одржува прес-конференција на која генералните директори на двете куќи и одговорниот уредник на програмата на македонски јазик во ДВ , Нада Штајнман говорат за поединостите од Договорот и плановите за засилување на соработката меѓу германската и македонската медиумска куќа во иднина.