Договор за натамошна примена на ЦЕФТА 2006 | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Договор за натамошна примена на ЦЕФТА 2006

*

Земјите членки на ЦЕФТА денеска на самит во Скопје ја усвоија заедничката декларација за натамошна примена на договорот од 2006. Македонскиот премиер Никола Груевски на отворањето на самитот изјави дека ЦЕФТА 2006 е од исклучителна важност за економско политичката стабилност на регионот. Вицепремиерот Зоран Ставрески изјави дека примената на договорот кој беше потпишан во декември минатата година претставува нова ера во имплементацијата на регионалната соработка.