Договор за влада во Северна Ирска | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Договор за влада во Северна Ирска

Политичките фактори во Северна Ирска постигнаа историски договор за формирање коалициона влада на 8 мај годинава. Договорот беше постигнат на средбата меѓу Јан Пејсли лидерот на Демократсакта работничка партија и Гери Адамс првиот човек на партијата Шин Фејн. Пејсли, кој ќе биде лидер во новата регионална влада во Белфаст, изјави дека средбата е значаен чекор напред кон реализирање на договорот, за што во наредните денови ќе продолжат разговорите. Британскиот премиер Тони Блер го поздрави договорот.