Договор-заврши штрајкот во Телеком | Вести | DW | 21.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Договор-заврши штрајкот во Телеком

*

По повеќенеделен штрајк и долготрајни преговори,завршен е конфликтот за иднината на околу 50 илјади вработени во германскиот Телеком.Синдикатот Верди се согласи со компромисот,вработените ќе добиваат 6,5 проценти помала плата и ќе работат четири часа неделно повеќе.Затоа пак концернот вети задржување на работните места до 2012 година.