Договорен документот наследник на Кјото протоколот | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Договорен документот наследник на Кјото протоколот

Министрите за надворешни работи на ЕУ и на 16 азиски земји денеска во Хамбург се заложија до 2009 година да усвојат нов договор за ограничување на емисија на штетните издувни гасови. Документот треба да го замени таканаречениот Кјото протокол чија важност истекува во 2012. Засега нема информации за конретните мерки кои ќе бидат содржани во договорот.