Дијана – комеморација | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Дијана – комеморација

*

Британското кралско семејство и околу 500 гости денеска ќе присуствуваат на богослужба во Лондон по повод десет години од смртта на британската принцеза Дијана. Комеморацијата е организирана од синовите на Дијана. 36 годишната Дијана, која уште додека беше жива беше наречена “Принцеза на срцата“ и нејзиниот љубовник, Доди ал Фајед загинаа на 31 август 1997 година во автомобилска несреќа во еден уличен тунел во Париз. Автомобилот бил следен од папараци.