Дискусија по убиството во Авганистан | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Дискусија по убиството во Авганистан

*

Крвавиот терористички напад врз германските полицајци во Кабул повторно во Германија ги разгоре дискусиите за ангажманот на земјата во Авганистан.Сојузната влада соопшти дека и покрај смртта на германските службеници ќе продолжи со мерките за обнова на Авганистан и обука на авганистанските безбедносни сили.

Во меѓувреме авганистанските и американските трупи во Авганистан започнаа нова офанзива против базите на Ал Каеда и против Талибанците во граничната област кон Пакистан.