Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Диселдорф

Диселдорф е главен град на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, и седми најголем град во земјата.

Градот на брегот на реката Рајна е меѓународен бизнис и финансиски центар. Диселдорф е познат и по својата мода, трговски саеми и академијата за ликовни уметности. Глобалниот консултант Мерсер во 2017 година го смести Диселдорф меѓу десетте најдобри градови за живеење во светот.

Покажи повеќе написи