Директна средба на американска и иранска делегација | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Директна средба на американска и иранска делегација

За првпат по 27 години високи претставници на САД ќе имаат директни разговори со делегација од Иран. Средбата се одржува во Ирак, но од безбедносни причини не е соопштена локацијата. На неа ќе учествуваат американскиот и иранскиот амбасадор во Ирак, Рајан Крокер и Хасан Касени – Коми. Според американски извори ќе се разговата само за актуелната ситуација во Ирак. Ова е промена на досегашната американска политика на некомуницирање со Техеран.