Диполматско решени за заробените британски војници | Вести | DW | 02.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Диполматско решени за заробените британски војници

Велика Британија, според зборовите на портпаролот на премиерот Тони Блер бара дипломатско решение за кризата со Иран. Владата во Лондон, се обитува преку билатерални контакти да издејствува ослободување на 15 британски војници заробени на 23 март во Персискиот залив. Според ирански извори, во меѓувреме сите 15 британски војнции потврдиле дека нелегално навлегле во ираснки територијални води. Велика Британија демантира.