Димитров во мисија на убедување во Берлин | Северна Македонија | DW | 09.04.2019

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Димитров во мисија на убедување во Берлин

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре во Берлин со германски парламентарци разговара за европските интеграции на земјата.

„Следниве два дена, клучни средби за нашите европски перспективи! Имаме аргументи, и реформски и добрососедски. Нашиот успех ќе биде успех и за регионот и за ЕУ. Убеден сум во тоа, а ќе ги убед(ув)ам и сите соговорници во Берлин“, напиша вчеравечер на Фејсбук шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Тој денеска и утре е во работна посета на Берлин и разговара со германски пратеници, но и со шефицата на владејачката Христијанско-демократска унија, Анегрет Крамп-Каренбауер. Освен тоа, предвидена е и средба на Димитров со претставници на кабинетот на канцеларката Меркел, која денеска има полни раце работа околу Брегзит и ја пречекува британската премиерка Меј. Утре, заедно со вицепремиерот Бујар Османи, шефот на македонската дипломатија ќе ги брифира членовите на Комисијата за европски прашања во Бундестагот за напредокот и подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори со Унијата, во пресрет на јунскиот Совет на ЕУ.

Ставовите на официјален Берлин околу евроинтеграциите во текот на викендот за Дојче веле уште еднаш ги повтори државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, кој исто така ќе разговара со Димитров. Рот рече: „Ние не ги оставаме на цедило луѓето од Западен Балкан“, дотолку повеќе што процесот на трансформација на патот кон ЕУ е „тежок и напорен“ за луѓето. Притоа, Рот не заборави да повтори дека демократијата, правната држава, почитувањето на малцинствата и борбата против корупцијата се од огромен интерес за Германија и Европската унија и дека тука „не смее да има никаков политички попуст“.

Повеќе:

Рот за ДВ: Не ги оставаме на цедило луѓето од Западен Балкан

„ЕУ мора брзо да започне преговори со Северна Македонија“

Хан е за почеток на подготвителна фаза за преговори со Северна Македонија

Во врска со македонскиот пат кон Европската унија, Рот неодамна во гостински коментар за весникот „Велт“ напиша дека Унијата „мора брзо да почне преговори со Северна Македонија“, зашто кога напорите на земјите кои сакаат да се приклучат се успешни, притоа мислејќи на договорот за името, „тогаш и Унијата треба да испорача“.

Поврзана содржина