ДИК: Обработени 48,47 проценти од избирачките места | Македонија | DW | 05.06.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

ДИК: Обработени 48,47 проценти од избирачките места

Според 48,47% од обработените податоци на Државната изборна комисија (ДИК) ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред останатите политички партии.

default

Од досега обработените податоци ВМРО-ДПМНЕ има освоени 156.805 гласа, СДСМ има освоено 125.188 гласа. ДУИ има освоено 40.641 глас, ОМ 5.904 гласа, ВМРО-НП 9.947 гласа, ДПА 18.423 гласа, ЛДП 4.942 гласа, а НДП на Руфи Османи 10.302 гласа. Ова се првичните информации на ДИК, а во меѓувреме се пребројуваат гласовите и од останатите избирачки места.

Се’ уште нема најава кога ќе се одржи првата прес-конференција на ДИК по затворањето на избирачките места во 19 часот. Се очекува претседателот на ДИК Борис Кондарко да ги соопшти првичните информации за излезноста на граѓаните и првичните неофицијални резултати од податоците што ги добива Комисијата.

Автор: АТ/ макфакс/ миа