Децентрализацијата во Македонија влегува во втората фаза | Северна Македонија | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Децентрализацијата во Македонија влегува во втората фаза

Почна втората фаза на децентрализацијата. Дали општините се подготвени?

Тетово

Тетово

Во Македонија официјално почна втората фаза од процесот на децентрализација. Отсега општините самите ќе треба да се грижат за финасирањето, но проблем е тоа што голем дел од нив не се способни за такво нешто. Заедницата на локалните самоуправи во земјата вчера на средба со премиерот Никола Груевски му доставија предлози за измени на начините за финансирање. Како реагираат жителите и градоначалниците во западниот дел на земјата и што мислат експертните.

Реклама