Децениски спор за името меѓу Македонија и Грција | Сите содржини | DW | 14.09.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Децениски спор за името меѓу Македонија и Грција

Спорот за името меѓу Македонија и Грција навлезе во третата деценија, но сѐ уште нема простор за оптимизам дека решението е на повидок. Спорот го следеа многу протести, блокади и вето за членството на Македонија во НАТО.

Прочитај го и ова