Децата во Кина смеат да играат онлајн само три часа неделно | Економија | DW | 01.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Економија

Децата во Кина смеат да играат онлајн само три часа неделно

Кина им забрани на малолетници да играат онлајн- игри повеќе од три часа неделно. Властите одлучија да им застанат на патот на големите технолошки компании.

Малолетниците во Кина смеат да играат онлајн-игри само меѓу 8 и 9 часот навечер во петоци, викенди и државни празници почнувајќи од денеска 1 септември, се наведува во одлука на Националната администрација за печат и публикации. Со тоа, играњето се ограничување на три часа неделно во повеќето седмици во годината- дополнително намалување од правилото од 2019 година со кое малолетниците смееја да играат онлајн-игри 1,5 час дневно и три часа за време на државни празници. 
Новата регулатива ќе им нанесе удар на најголемите технолошки компании во Кина, како Тенсент и НетИз. Пазарната капитализација на Тенсент веќе падна за над 300 милијарди долари од февруари наваму кога достигна 573 милијарди долари- пад кој е еднаков на севкупната вредност на гиганти како Најки или Фајзер. 

Гледај видео 01:28

Интернет хорор игрите - опасност за детската психа

Ограничувањето на игрите е дел од кампањата против технолошките компании кои имаат огромно влијание врз општеството. 

На почетокот на август, Тенсент соопшти дека планира ограничување на игрите за малолетници, како и забрана за деца под 12 години да плаќаат во рамките на игрите. Тоа се случи само неколку часа откако државен весник ја критикуваше индустријата на игри и ги нарече игрите „духовен опиум“.

DW.COM

Поврзана содржина