Десет жртви на топлотниот бран | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Десет жртви на топлотниот бран

*

Најмалку десет лица загинаа во топлотниот бран кој го зафати регионот на балканот и јужниот дел на Европа. Во Грција, Кипар и Јужниот дел на Италија забележани се рекордни 45 степени целзиусови. Се јавува за десетици пожари во регионот на Сицилија. Делови на Грција останаа без електрична енергија поради оптовареност на мрежата пред се поради употребата на клима уредите. Пеколните горештини не ја одминаа ниту Македонија, каде температурата исто така го надмина 40 степен.