Десетици илјади луѓе протестираа против новиот устав во Унгарија | Свет | DW | 03.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Десетици илјади луѓе протестираа против новиот устав во Унгарија

Во Будимпешта десетици илјади луѓе протестираа против новиот устав кој стапи во сила на први јануари. Во центарот на критиките - конзервативната влада на премиерот Виктор Орбан.

default

Протести во Будимпешта

Свечена облека и чардаш во операта во Будимпешта - владата на Виктор Орбан се слави себеси и новиот устав. Уставот е во сила од почетокот на годината, на негодување на десетици илјади луѓе кои пред операта демонстрираа гласно, но мирно.

Многу демонстранти во рацете имаа огромни Стоп-знаци на кои стоеше „Доста ни‘ е“ и бараа оставка на владата. „За најкратко можно време донесоа толку многу закони што влијаат и врз мојот живот, а имам чувство дека сме сосема ограничени“, вели еден од демонстрантите.

Демонстрации под мотото „Повторно ќе има Република“

Ова беше еден од најголемите протестни собири против Орбан и неговата десно-национална партија Фидес од одржувањето на парламентарните избори пред година и половина. Оттогаш владата систематски ги менува правните основи на државата. Новиот устав недвосмислено ја поместува тежината на власта во полза на премиерот и воочливо ги нагласува историските корени на унгарскиот дух и традиција. Критичарите стравуваат од уривање на демократијата. Според медиумите, се очекува значително да бидат скратени овластувањата на судството и работењето на опозицијата.

Ungarn Budapest Proteste gegen neue Verfassung

Протести во Будимпешта

„Ова ќе биде долг процес, но се надевам дека еден ден, не само кај нас, туку и во странство, на пример во Брисел, ќе се согледа дека вака не оди“, нагласува еден од демонстрантите во Будимпешта.

„Сакаме да демонстрираме и да и‘ покажеме на Европа и на цел свет дека Унгарија не е само владата на Виктор Орбан, туку дека Унагрија е и либерална земја и во нејзе живеат и дoбори луѓе. Тоа е важно да се покаже“, вели друг.

Демонстрациите се одржаа под мотото „Повторно ќе има Република“. Во новиот устав, имено, зборот Република е избришан од името на државата и наместо „Република Унгарија“, таа сега се вика едноставно „Унгарија“. На протести повикаа повеќе граѓански организации и опозициони партии. Критики на сметка на Орбан и неговата влада доаѓа и од странство. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, Европската централна банка и американската министерска за надворешни работи Хилари Клинтон отворено го критикуваа курсот на Орбан.

Автор: Јерг Пас/ Елизабета Милошевска Фиданоска

Редактор: Александра Трајковска

Реклама