Денеска ќе се додели нобеловата награда за мир | Вести | DW | 12.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Денеска ќе се додели нобеловата награда за мир

*

Денеска во Осло треба да биде доделена Нобеловата награда за мир. Норвешкиот комитет според најавите одлуиката ќе ја соопшти вечерва. Шанси за добивање на големото признание имаат поранешниот американски потпретседател Ал Гор, за неговиот придонес во борбата против климатските промени и поранешниот фински претседател Марти Ахтисари за неговата посредничка политика во кризните региони.