Денеска ќе биде познат нобеловецот за медицина | Вести | DW | 08.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Денеска ќе биде познат нобеловецот за медицина

*

Денеска во Стокхолм треба да биде соопштен добитникот на нобеловата награда за медицина. Минатогодишни носители на големото признание се Ендрју Фајр и Крег Мело. До крајот на неделата кралскиот комитет на шведската академија за науки треба да ги соопшти имињата на нобеловците за физика, хемија, литература и мир. Секој награден ќе добие по еден милион и сто илјади евра.