Денеска средба Олмерт – Абас | Вести | DW | 15.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Денеска средба Олмерт – Абас

По подолга пауза денеска повторно се состануваат израелскиот премиер Олмерт и претседателот на Палестинците Абас на разговор за идната палестинска држава. Притоа, според Олмерт, поради одбивањето на палестинската влада на национално единство да го признае Израел, нема да стане збор за клучните прашања како протегањето на границата, враќањето на палестинските бегалци или статусот на Ерусалим. Во фокусот на денешната средба се економската изградба и обнова на идната држава на Палестинците, хуманитарни прашања, пограничниот промет и блокадите на Западен Јордан