Денеска консултации за предлог-резолуцијата за Иран | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Денеска консултации за предлог-резолуцијата за Иран

Индонезија , Катар и Јужна Африка предложија внесување на измени во предлог-резолуцијарта на Советот за безбедност на ОН околу спорната иранската атомска програма . Предлозите беа разгледувани од страна на членките на Советот за време на вчерашната неформална средба во Њујорк . Денеска пак највисокот безбедносно тело на ОН ќе ги започне официјалните консултации околу предлог резолуцијата на петте земји постојани членки на Советот и Германија. Таа предвидува заострени санкции против Иран , бидејќи раководството во Техеран , и натаму одбива да запре со збогатувањето ураниум .