Демонстрации на НПД - контрапротести | Вести | DW | 08.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Демонстрации на НПД - контрапротести

*

Маршеви на неонацистичката партија НПД предизвикаа делумно насилни протести во два града во Германија. Како во Росток, така и во Франкфурт на Мајна повеќе илјади луѓе демонстрираа против десниот екстремизам и непријателството спрема странците. Полицијата спречи судири меѓу десничарите и демонстрантите од левиот спектар. Градоначалничката на Франкфурт Петра Рот порача дека во Франкфурт нема место за глупост и тесноградост.