Демонстрации и апсења во Москва | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Демонстрации и апсења во Москва

Руската полиција уапси повеќемина приврзаници на опозицијата, кои денеска во Москва демонстрираа против претседателот Владимир Путин. Меѓу уапсените е и поранешниот светски првак во шах Гари Каспаров, познат како остер критичар на Путин. Апсења на опозиционери имаше и вчера. Таканаречениот “марш на дисидентите” низ центарот на Москва беше забранет од полицијата.