Демонстрации во Франција | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Демонстрации во Франција

Во повеќе француски градови втора вечер по ред дојде до демонстрации, поради изборот на конзервативниот политичар Никола Саркози за претседател на Републиката. Демонстрантите се претежно млади. Тие палеа автомобили и контејнери за отпад. Безбедносните сили се напаѓани со камења и шишиња. Само во Париз полицијата упаси 100 лица. Протести имаше и во Лијон, Лил, Тулуз, Нан и Рен.