Демонстрации во Турција | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Демонстрации во Турција

Десетина илјади луѓе денеска демонстрираа во западниот турски град Денизли против можна исламизација на земјата и во одбрана на секуларноста. Вакви протести претходно имаше во Анкара, Истанбул и Измир. Протестите имаат за цел да се изврши притисок врз владата да ја промени одлуката за претседател на државата да го номинира ктуелниот министер за надворешни Абдула Ѓул.