Демонстрации во САД | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Демонстрации во САД

*

Повеќе десетици илјади луѓе демонстрираа во САД за брзо завршување на војната во Ирак. На протестите во голем број градови, меѓу нив Њујорк, Чикаго и Сан Франциско повика анти воениот сојуз „Обединети за мир и праведност”. На петатта годишнина, откако Сенатот даде согласнот за војната во Ирак демонстрантите бараат од Конгресот да не одобрува натамошни средства за воениот ангажман.