Демонстрации во Истанбул | Вести | DW | 29.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Демонстрации во Истанбул

Десетици илјади Турци демонстрираат денеска во Истанбул против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоан и за задржување на поделбата на државата од религијата. „Турција е секуларна држава и таква ќе остане, скандираше масата„ која местото на манифестацијата го претвори во море од црвени знамиња со зведа и полумесечина. „Никаква Шарија, никаков пуч„, гласеше друг слоган целејќи на кризата меѓу владата и военото водство околу изборот на нов претседател на државата. На масовниот протест главно повикаа организациите на жените. И покрај демонстрациите и предупредувањата на армијата, министерот за надворешни работи Абдулах Ѓул, кој и припаѓа на исламско-конзервативната АКП, изјави дека нема да се откаже од кандидатурата за претседател на државата.