Демократите отстапуваат пред Буш | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Демократите отстапуваат пред Буш

Во спорот околу буџетот за војната во Ирак , претставниците на Демократите во Конгресот на САД попуштија пред американскиот претседател Џорџ Буш. Наспроти првичните планови во новиот предлог закон за буџетот , нема да биде одреден рок за повлекување на американските војници од Ирак. Буш на почетокот на месецот поднесе вето против законот за буџетот , кој содржеше таков рок. Иако Демократите имаат мнозинство во двата дома на Конгресот тоа не е доволно да му се спротистават на правото на вето што го има претседателот.