Дел Понте – Толимир | Вести | DW | 01.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дел Понте – Толимир

Главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте го поздрави апсењето на осомничениот воен злосторник Здравко Толимир. Портпарол на Дел Понте посочи дека тој бил еден од последните тројца обвинети за масакрот во Србереница кои се се‘ уште на слобода. Екс генералот Толимир се смета за еден од најблиските соработници на шефот на Генералштабот на босанските Срби, Ратко Младиќ. Тој и лидерот на Србите во Босна Радован Караџиќ се се‘ уште во бегство.