Дел Понте во Белград | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дел Понте во Белград

*

Главниот хашки обвинител Карла дел Понте денеска во Белград ги продолжува разговорите со српските власти околу процесот на соработката со судот за воени злосторства. Дел Понте по синоќешната средба со српскиот премиер Воислав Коштуница нагласи дека сака што поскоро сите обвинети да се најдат во затворот во Хаг. Проценката за соработката на Србија, таа ќе ја подготви по враќањето во Хаг, по што според најавите на еврокомесарот за проширување Оли Рен треба да биде одрден датумот за продолжување на преговорите меѓу ЕУ и Србија за договор за стабилизација и асоцијација