Дел Понте во Белград | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дел Понте во Белград

*

Главниот хашки обвинител Карла Дел Понте денеска патува за Белград за да направи проценка на соработката на Србија со судот за воени злосторства. За време на четиридневниот престој Дел Понте ќе разговара со српскиот државен врв. Од канцеларијата на Дел Понте изјавија дека по враќањето од Белград таа ќе подготви извештај за соработката, по што се очекува и ЕУ да соопшти кога ќе продолжат преговорите со Србија за договор за стабилизација и асоцијација. Како позитивно се оценува тоа што Србија минатата недела го испорача во Хаг, Здравко Толимир, поранешен генерал во војската на Република Српска и еден од најблиските соработници на Ратко Младиќ, кој сеуште е во бегство.